Print

Eventyrposer på somali og flere andre språk

Written by Målfrid Bleka on .

eventyrpose sluDet flerspråklige bibliotek låner ut eventyrposer på somali og flere andre språk. I posene finnes tospråklige bøker, konkreter som kan brukes i formidlingen av historiene og lydbøker på CD på ulike språk. Her er en oversikt over språkposene:

Ikke gråt, Slu!
Dette er en moderne versjon av den tradisjonelle fabelen om den lille røde høna og reven. I den flott hjemmelagde posen finnes billedboka Don't cry, Slu! i tospråklige utgaver på engelsk sammen med arabisk, polsk, spansk, tamil, tyrksisk og urdu, i tillegg til et hefte med norsk oversettelse. Tøydokkene av reven Slu og høna Lille Rød gjør det lettere å formidle historien på en levende måte.

Print

Snakkepakken

Written by Målfrid Bleka on .

snakkepakkenSnakkepakken® har til hensikt å støtte alle barns språkutvikling uansett ferdighet eller morsmål, og egner seg for barn i barnehage og 1. klasse. Materiellet består av gjenstander, spill og bøker. Snakkepakken® baserer seg på syv temaområder: mat, kropp, klær, hus, dyr, farger og eventyr. Materiellet kan brukes i strukturerte aktiviteter og er enkelt å bruke for hele personalgruppa. Eget veiledningshefte følger med, men kan også kjøpes separat. I tillegg finnes kurs i bruk av Snakkepakken®, Snakkepakken® året rundt (hefte) og Se, hør og gjør! Le, lek og lær! (cd). Materiellet er utviklet av Lucie Fossum Ihlen og Lena Malinovsky. Les mer her.

Print

Hundespor, flerspråklig læremiddel

Written by Målfrid Bleka on .

hundesporHundespor er læremidler som kombinerer bok og internett, er flerfaglige og temabaserte og finnes på flere språk. Læremidlene egner seg til bruk i barnehage, tidlig skolealder, i familielæring, ved helsestasjoner og i hjemmet. Les mer her.

Print

Troll i ord

Written by Målfrid Bleka on .

troll i ordTroll i ord er et læringsverktøy for arbeid med språk i barnehagen og på de første klassetrinnene i grunnskolen. Verktøyet finnes foreløpig på bokmål, nynorsk, urdu og somali. Materiellet bygger på prinsippene i  prosjektet ”Lær meg norsk før skolestart!” (Sandvik og Spurkland 2009) Ved hjelp av læreverktøyet kan pedagogen legge opp til språkbrukssituasjoner  med utgangspunkt i eventyret om «Gutten som gikk til Nordavinden og krevde igjen melet».